
Posiadają Państwo w swojej firmie dozowniki mydła, ale nie wiedzą jak należy o nie dbać? Regularny i prawidłowo wykonywany serwis jest bardzo ważny dla wszystkich sprzętów sanitarnych, a w szczególności dla dozowników mydła. Gwarantuje on długi i bezawaryjny czas eksploatacji, a także przyczynia się do mniejszego zużycia detergentów.
Nie serwisowane dozowniki Tork – czym to grozi?
- Zatkanie kanalików dopływowych,
- Uszkodzenie fotokomórek w dozowniku automatycznym,
- Zacięcie się zamka klapki zasobnika,
- Uszkodzenie dźwigni mechanicznej,
- Rozwijanie bakterii i zarazków.
Jak dbać o dozowniki mydła
Czyszczenie
Pomimo tego, że dozowniki służą do aplikacji mydła i wydaje się, że same w sobie są czyste, to jednak należy im poświęcić nieco uwagi. Regularne mycie dozowników powinno uwzględniać zarówno obudowę zewnętrzną, jak i elementy środkowe, ze szczególnym uwzględnieniem zamka i zapadki, a także zasobnika na mydło. Jeśli są tam pozostałości po rozlanym i zaschniętym detergencie, należy je usunąć przy pomocy ciepłej wody. Można również większe zanieczyszczenia zeskrobać. Pozostawienie ich grozi sklejeniem obudowy, a także zapchaniem kanalików.
Elektronika
Dozowniki mydła automatyczne zasilane są bateriami. Najczęściej są to baterie typu AA – paluszki lub baterie 9V. Okresowa wymiana jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego napięcia i zasilania pompki. Niektóre dozowniki Tork wyposażone są we wskaźniki naładowania, które informują o konieczności wymiany baterii. W pozostałych przypadkach należy obserwować pracę dozowników i zauważywszy, że nie działają z pełną wydajnością, dokonać wymiany. Pozostawienie rozładowanych baterii grozi tym, że dozowniki przestają działać, z baterii może wycieknąć kwas zalewając cały dozownik, a pozostałe w kanalikach mydło stwardnieje i doprowadzi do ich zapchania.
Fotokomórka
Pracą automatycznych dozowników mydła steruje fotokomórka. Jest to specjalny czujnik optyczny, emitujący wiązkę lasera. Kiedy zostanie ona odbita i wróci do czujnika, uruchamiany jest dozownik. Wszystko działa prawidłowo i niezawodnie pod warunkiem, że czujnik optyczny jest czysty. W przypadku jego zabrudzenia osadem, praca urządzenia może być nieprawidłowo. Co należy wówczas zrobić? Przy pomocy spirytusu salicylowego oczyścić fotokomórkę i ponownie cieszyć się jej długim i niezawodnym działaniem.
Elementy mechaniczne i zawiasy
Ręczne dozowniki mydła wyposażone są w dosyć dużą ilość części mechanicznych. Zaliczamy do nich zawiasy i dźwignię. Fabrycznie są one nasmarowane i nie wymagają dalszego oliwienia. Sytuacja zmienia się wtedy, jeśli cały dozownik został poddany gruntownemu czyszczeniu. Podczas płukania usunięte mogły zostać fabryczne lubrykanty i należy je nałożyć na nowo. W tym celu powinniśmy użyć środków polecanych przez producentów. Przykładowo dozowniki Tork korzystają z klasycznych smarów, a do części mechanicznych zbudowanych ze stali, zalecane jest zastosowanie olejów silikonowych. Są one tanie, skuteczne i bardzo łatwe w aplikowaniu.
Poznaj najwyższej jakości dozowniki Tork