Toalety dla osób niepełnosprawnych to szczególny rodzaj pomieszczeń sanitarnych. Aby prawidłowo spełniały one swoją funkcję, powinny być zaprojektowane i wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Ponadto na ich wyposażeniu powinny znajdować się sprzęty i urządzenia, które pozwolą wygodnie i bezpiecznie korzystać z nich osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to również warunków, jakie powinny spełniać dozowniki mydła.
Jaki dozownik mydła wybrać dla toalety dla niepełnosprawnych?
Projektując i wyposażając taką toaletę, do wyboru mamy dwie opcje. Dozowniki ręczne oraz automatyczne. Te pierwsze są uruchamiane w sposób manualny, poprzez wciśnięcie przycisku lub dźwigni. Rzecz jasna wymaga to użycia odpowiedniej siły. Samo w sobie może to być trudne dla osoby zdrowej i z pełną swobodą ruchów. Nieco lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem są natomiast dozowniki mydła łokciowe. Posiadają one wystająca dźwignię, którą wciska się łokciem. Pozwala to do ich obsługi użyć mniej siły, ale w dalszym ciągu konieczna jest pełna swoboda ruchów. Niestety, osoby niepełnosprawne nie zawsze mogą na nią liczyć.
Pozostaje nam wówczas zdecydować się na dozowniki automatyczne. Jak sama nazwa wskazuje, ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga manipulowania przy urządzeniu. Zostaje ono samoczynnie uruchomione w momencie, w którym czujnik zbliżeniowy wychwyci ruch dłoni pod czujką. Wówczas następuje uruchomienie pompki i z otworu dozującego wypływa pojedyncza dawka mydła. Tu pojawia się kolejne pytanie. Czy dozownik mydła dla osób niepełnosprawnych powinien być dozownikiem mydła w płynie czy pianie?
Mydło w pianie przyjaźniejsze osobom niepełnosprawnym
Aby lepiej zrozumieć taki, a nie inny wybór, należy być świadomym ograniczeń ruchowych, które dotyczą osób niepełnosprawnych. Mydło w płynie aby mogło zacząć się pienić, potrzebuje do tego niewielkiej ilości wody. To z kolei wiąże się z uruchomieniem kranu – podniesieniem dźwigni lub odkręceniem kurka. Wielu niepełnosprawnym może to sprawiać nie lada problem. Mydło w pianie jest wstępnie spienione i napowietrzone. Nie spływa również z dłoni, a jego konsystencja jest przyjaźniejsza dla skóry. Naszym zdaniem to oczywisty wybór dla każdej toalety dla osób niepełnosprawnych.
O czym pamiętać, montując dozownik mydła w WC dla niepełnosprawnych?
Przede wszystkim o tym, aby został on zainstalowany na takiej wysokości, która będzie łatwo i wygodnie dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Muszą oni mieć zapewniony również swobodny dostęp do dozownika od przodu. Nie powinien on zatem znajdować się tuż nad umywalką, ale nieco z boku, tak by móc pod niego podjechać na wózku. Takie same zasady należy również stosować wtedy, kiedy dokonujemy montażu innych urządzeń sanitarnych, w tym suszarek do rąk, podajników na ręczniki papierowe itp. dozowniki mydła dla osób niepełnosprawnych mogą również posiadać na przednim panelu oznaczenia wykonane językiem Braille. Są wówczas przyjazne do użytkowania przez osoby niedowidzące.
Znajdź u nas dozownik mydła przyjazny osobom niepełnosprawnym