W czasie całego okresu użytkowania, dozowniki mydła mogą ulegać różnorodnym uszkodzeniom. Część z nich nie wpływa na ich sposób działania, inne z kolei mogą dyskwalifikować urządzenie z dalszej pracy. Przekonaj się co robić, w przypadku zaobserwowania poszczególnych awarii w swoich dozownikach.
Pęknięte i wgięte obudowy dozowników mydła
Najbardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, jest zewnętrzna obudowa dozowników. Plastikowe dozowniki Tork są z oczywistych powodów mniej odporne na uszkodzenia, niż dozowniki metalowe. W przypadku mocniejszego uderzenia w korpus, może dojść do pęknięcia plastiku. Nie zawsze musi to oznaczać unieruchomienie urządzenia. Jeżeli pęknięcie jest powierzchniowe i integralność całej konstrukcji została zachowana, można w dalszym ciągu użytkować dozownik. Jest to możliwe oczywiście wtedy, jeśli uszkodzeniu nie uległ wewnętrzny mechanizm i nie doszło do rozszczelnienia komory na mydło. W przeciwnym wypadku konieczna staje się wymiana dozownika na nowy – najlepiej metalowy.
Stalowe dozowniki mydła są znacznie bardziej wytrzymałe. Celowe lub przypadkowe uderzenie najczęściej nie powoduje trwałego uszkodzenia. Może natomiast skutkować nieestetycznym wgięciem obudowy. Jeśli nie koliduje to z pracą mechanizmu wewnętrznego, dozowniki Tork mogą być w dalszym ciągu użytkowane.
Dozowniki mydła z uszkodzoną dźwignią
Wybrane modele ręcznych dozowników mydła mogą być wyposażone w dźwignię łokciową. Takie dozowniki są najczęściej instalowane w placówkach opieki medycznej, gabinetach lekarskich itp. Z tego powodu, są znacznie mniej narażone na celowe uszkodzenie. Może jednak do niego dojść na skutek nieumiejętnego korzystania z dozownika, użycia nadmiernej siły lub zmęczenia materiału. Jeśli uszkodzeniu uległa dźwignia z tworzywa sztucznego, w większości przypadków oznacza to potrzebę wymiany dozownika na nowy. Wszelkie próby klejenia materiału mogą okazać się nieskuteczne i pod wpływem obciążenia, miejsce łączenia ponownie zostanie przerwane.
Jeżeli uszkodzeniu uległa dźwignia stalowa, można spróbować jej naprawić. W większości przypadków uszkodzenie polega na wypadnięciu jednego końca z mocowania. Wystarczy spróbować włożyć element na swoje miejsce, aby łokciowe dozowniki mydła ponownie odzyskały sprawność.
Uszkodzone automatyczne dozowniki mydła
Dozowniki Tork z czujnikiem ruchu również mogą odmawiać działania. Najczęściej przyczyną nie jest uszkodzenie mechaniczne, ale jeden z poniższych wariantów:
- Rozładowane baterie – automatyczne dozowniki mydła mogą przestać działać z powodu braku zasilania. Rozładowane baterie są najczęstszą przyczyną unieruchomienia urządzeń. Wystarczy je wymienić na nowe
- Zanieczyszczony sensor ruchu – osady odkładające się na czujniku ruchu, mogą sprawić, że fotokomórka nie będzie reagować na ruch dłoni pod dozownikiem. Mydło nie będzie wówczas wydawane. Wystarczy w tym celu dokładnie oczyścić sensor, przemywając go np. wacikiem nasączonym płynem do mycia szyb.
- Zapchana dysza – jeżeli dozowniki mydła nie były przez długi czas używane, kanaliki wydające detergent mogły ulec zapchaniu. Pojawiły się w nich mydlane czopy, które uległy zastygnięciu. Można spróbować je usunąć mechanicznie lub poprzez namaczanie dozownika w wodzie. Oczywiście robimy to wyłącznie dla zdemontowanego elementu wydającego mydło, tak aby nie doprowadzić do zalania elektroniki.
Poznaj najtrwalsze dozowniki mydła Tork w naszej ofercie