
By wybrać ręczniki papierowe do dozowników, trzeba poznać bogatą ofertę dostępności na rynku. Oczywiście cały czas mamy na myśli ręczniki papierowe, którymi uzupełniamy podajniki w łazienkach i toaletach. Wyróżnić można kilka typów ręczników: ręczniki w składce i ręczniki w roli centralnego dozowania. Pokrótce opiszemy każdy z tych rodzajów ręczników papierowych.
Ręczniki papierowe w składce przeznaczone są do stosowania w podajnikach naściennych o kształcie prostopadłościanu. Ich budowa jest bardzo prosta. Pojedyncze listki ułożone są na zakładkę – wtedy mamy do czynienia z ręcznikami ZZ, V lub C. Występują również ręczniki papierowe wielopanelowe, w których arkusze są połączone ze sobą, a ich rozłączenie polega na przerwaniu perforacji. W zależności od modelu podajnika, można w nim stosować uniwersalne ręczniki pakietowe lub systemowe, dedykowane dla konkretnej linii produktów.
Ręczniki papierowe w roli centralnego dozowania. Dostępne w postaci rulonów, w których ręcznik pobierany jest ze środka rolki. W tym przypadku montaż rolki w zasobniku następuje pionowo. Jeżeli ręcznik w roli ma się rozwijać od zewnątrz, montaż jest wykonywany w poziomie. Z uwagi na duże gabaryty takiego rozwiązania, jest ono głównie stosowane w warunkach przemysłowych. Oddzielnym tematem są ręczniki systemowe w roli, o których to rozwiązaniach napiszemy w kolejnym poradniku.
Wydajność ręczników papierowych
Wielu z Państwa mogło mieć do czynienia z różnej jakości ręcznikami papierowymi. Część z nich była bardzo chłonna i wystarczył jeden arkusz, aby dokładnie osuszyć dłonie. W innych przypadkach ręczniki mogły się rozrywać i pozostawiać strzępy na mokrej skórze, zmuszając do sięgnięcia po kilka kolejnych listków. Co wpływa na chłonność ręczników papierowych i komfort ich użytkowania?
Materiał
Ręczniki papierowe produkuje się z różnych materiałów, które tylko potocznie nazywamy papierem. Ręczniki makulaturowe, takie jak te:
Są chłonne, tanie i wydajne. Z tego powodu należą do jednych z częściej kupowanych wkładów, pasujących do większości modeli podajników. W dotyku mogą wydawać się nieco szorstkie, dlatego częściej znajdziemy je w toaletach dla pracowników, niż tych przeznaczonych do klientów. Natomiast przyjemniejsze w dotyku są ręczniki celulozowe. Tu trzeba zaznaczyć, że ich chłonność jest 4 razy większa od ręczników makulaturowych. W przypadku zastosowania najtańszych ręczników celulozowych, z jedną warstwą, trzeba się liczyć z ich szybszym zużyciem.
Warstwy w ręcznikach papierowych
Tak jak wyżej wspomnieliśmy, bardzo ważnym parametrem decydującym o wydajności ręczników jest liczba warstw. Ma ona największe znaczenie dla ręczników celulozowych, które są bardziej miękkie i chłonne od tych z makulatury. Ekonomicznym wyborem są ręczniki 2 warstwowe.
Łączą one korzystną cenę, komfort użytkowania i wydajność na przyzwoitym poziomie. Wszystko dzięki dwóm warstwom w arkuszu, każda o gramaturze 16 g / m2. Również ręczniki centralnego dozowania jak i wielopanelowe występują w opcji jednej lub dwóch warstw.
Gramatura ręczników papierowych
Gramaturą określamy ilość materiału użytego do produkcji jednego arkusza, obliczaną na 1 m2. Im większa gramatura ręcznika, tym jest on bardziej wytrzymały i lepiej chłonie wilgoć, nie rozrywając się na strzępy.
Wytłaczanie
Jeśli mamy możliwość, lepiej wybierać ręczniki z tłoczeniem. Są one bardziej miękkie w dotyku, przez co zwiększa się komfort ich użytkowania i poprawia chłonność.
Ręczniki papierowe do dozowników - gdzie kupić?
Zobacz całą kategorię produktów: Ręczniki papierowe do dozowników w sklepie internetowym HD Plus