Poważnie myślisz nad wymianą dotychczasowego mydła toaletowego na lepszej jakości mydło antybakteryjne i antygrzybicze? Powodem tej decyzji mogą być nawracające zakażenia bakteriami, infekcje grzybicze lub obecność małych dzieci i zwierząt w domu, co dodatkowo zwiększa ryzyko wzrostu bakterii na organizmie. Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj mydła antybakteryjnego, zachęcamy Cię do zapoznania się z tym artykułem.
W płynie czy piance, luzem czy we wkładzie – jakie powinno być mydło antybakteryjne
Na rynku można znaleźć wiele gatunków mydeł antybakteryjnych.
- Mydło w kostce – jest to klasyczny rodzaj mydła w postaci fizycznej, wykorzystywanego najczęściej w łazienkach prywatnych. Pomimo stosunkowo wygodnej formy, nie zalecamy korzystania z tego typu mydeł w łazienkach ogólnodostępnych. Użytkowanie mydła w kostce przez większą liczbę osób, zwiększa ryzyko rozwoju groźnych form bakterii na powierzchni mydła.
- Mydło w płynie – jest to kolejna odmiana mydła antybakteryjnego, przeznaczonego do współpracy z dozownikami ręcznymi i automatycznymi. Dużą zaletą jest wygoda użytkowania i łatwość spieniania. Należy równocześnie wspomnieć, że mydło w płynie może być mało wydajne przy nieumiejętnym korzystaniu z niego – nadmiernej ilości wyciśnięć na jedno mycie lub spłukiwaniu go z dłoni, bez wcześniejszego rozsmarowania.
- Mydło w piance – antybakteryjne mydła w piance wydają się być najlepszym wyborem. Zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i wygodę użytkowania. Mydła w piance nie wymagają tak dużej ilości wody do spienienia, dzięki czemu są bardziej skondensowane na skórze dłoni i nie spłukują się tak łatwo, jak mydło w płynie.
Mydła antybakteryjne – we wkładach czy nalewane?
Na to pytanie należy odpowiedzieć już na etapie wyboru dozownika mydła. Na rynku znajdziemy dozowniki mydła obsługujące wymienne wkłady, jak i z zasobnikiem do uzupełniania mydłem z większego opakowania. W tym przypadku zdecydowanie zalecamy wkłady mydła, które pozwalają utrzymać większą higienę. Przede wszystkim są szczelnie zamknięte, nie dając możliwości rozcieńczania lub skażenia, jak może być w przypadku mydła nalewanego do zbiornika dozownika. Ponadto, dla uzyskania oczekiwanej skuteczności działania mydła antybakteryjnego, konieczne jest regularne czyszczenie wnętrza dozownika i systemu dozującego. W przypadku dozowników na wkłady z mydłem detergent nie ma fizycznego kontaktu ze ściankami urządzenia, gdyż jest zamknięty w wymiennym wkładzie. Obsługa i konserwacja dozownika jest wówczas znacznie szybsza i łatwiejsza.
Jak działają?
Mydło antybakteryjne, oprócz tego że skutecznie usuwa typowe zanieczyszczenia skóry dłoni, takie jak brud, kurz, tłuste osady, zwalcza przede wszystkim większość zarazków i wirusów, które mogą bytować na naszym naskórku. Co wchodzi w skład mydeł antybakteryjnych:
- środki powierzchniowo czynne – ich zadaniem jest usuwanie standardowych zanieczyszczeń,
- roztwór spirytusu – roztwór alkoholu w bezpiecznym dla skóry stężeniu, ale skutecznie zwalczający bakterie i wirusy,
- substancje nawilżające – ich zadaniem jest nawilżenie skóry, bez tej ochrony mogłaby być ona być przesuszona na skutek kontaktu z alkoholem.
Jeżeli chcesz kupić najlepsze dozowniki i wkłady mydła w przystępnej cenie, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego i poznaj wszystkie dozowniki mydła Tork.