Plastikowe dozowniki mydła w płynie lub w pianie mają wiele zalet. Aby przybliżyć Wam ich budowę, zasadę działania, a także korzyści wynikające z ich stosowania, przygotowaliśmy krótką analizę najważniejszych zalet. Chcąc być sprawiedliwym, nie pomijamy również ewentualnych wad. Czy takowe istnieją? A jeżeli tak, to co się do nich zalicza? O tym wszystkim w dalszej części artykuły.
Plastikowe dozowniki mydła w płynie lub w pianie – tanie i łatwo dostępne
Najważniejsza zaleta takich dozowników, to ich konkurencyjna i bardzo przystępna cena. Koszt wyprodukowania tworzywa sztucznego jest bardzo niewielki, co również przekłada się na stosunkowo niskie ceny dozowników. Można je zakupić już w cenie od 30 złotych za sztukę. Oprócz tego, że wykonane z tworzywa dozowniki są tanie, to mogą również mieć ciekawy wygląd. Wynika to z prostego faktu, że tworzywo sztuczne jest bardzo łatwe do formowania i łączenia z elementami w innych kolorach. Pozwala to nadać dozownikom niespotykany, bardzo oryginalny kształt, ułatwiając ich wkomponowanie w otoczenie i wystrój łazienki.
Plastikowe dozowniki mydła najczęściej wykonane są z tworzywa ABS
Bardzo duża ilość odmian tworzyw sztucznych sprawia, że dozowniki mogą być produkowane z różnych gatunków plastików. Jednak tym najczęściej wybieranym jest ABS. Jest to tworzywo o wysokich właściwościach higienicznych, niesprawiające najmniejszych problemów z czyszczeniem. Dodatkowo, tworzywo ABS zalicza się do jednych z najbardziej wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od sposobu wykończenia powierzchni, dozownik z ABS może być idealnie gładki lub delikatnie chropowaty. Bez względu na wybrany model, utrzymanie go w pełnej czystości nie sprawia żadnych problemów. Do czyszczenia dozowników plastikowych należy używać delikatnych detergentów. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast stosować środków na bazie rozpuszczalników, które mogą powodować uszkodzenie powierzchni obudowy, odbarwienia lub zmatowienia.
Niska waga dużą zaletą dozowników plastikowych
Tworzywa sztuczne charakteryzują się dużą wytrzymałością, a jednocześnie są stosunkowo lekkie. Pozwala to zamontować dozowniki mydła w płynie do ściany, nie tylko przy pomocy kołków, ale również bardzo mocnych taśm dwustronnych lub specjalnych klejów elastycznych. Bezinwazyjny montaż to duża zaleta, dzięki której można uniknąć kłopotliwego wiercenia w ścianach, szczególnie tych, na których ułożona została glazura typu gres.
Jakie wady mają dozowniki mydła w płynie lub w pianie?
Do jednych z największych wad tego typu dozowników, należy zaliczyć niską wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Między innymi z tego powodu, dozowniki plastikowe należy montować w łazienkach przeznaczonych do użytkowania prywatnego lub w takich miejscach, w których wiemy, że nie padną ofiarą aktów wandalizmu – łazienkach i pomieszczeniach socjalnych w sklepach, firmach czy warsztatach. Dozowniki plastikowe mogą również sprawiać nieco większy problem w ich dokładnym czyszczeniu. Wówczas dobrze jest sięgnąć po specjalistyczne mleczka, które skuteczne usuwają uporczywe plamy, np. ze smaru.
Szukasz dozowników? Sprawdź nasze plastikowe dozowniki mydła!