Budowa dozowników mydła jest bliźniaczo do siebie podobna, bez względu na producenta i model. Zazwyczaj jest to prostopadłościan wyposażony w dźwignię, przycisk lub, w urządzeniach automatycznych, w fotokomórkę. Dozowniki mydła mogą być uzupełniane mydłem w płynie lub w pianie, wlewanym do specjalnego zbiornika lub wymiennymi wkładami. To co na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić wybrane modele od siebie, to rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Podziału możemy dokonać na dozowniki plastikowe i metalowe. Dziś zajmiemy się tymi drugimi.
Jakie zalety mają stalowe dozowniki mydła?
Stal jest jednym z najtrwalszych materiałów, co gwarantuje urządzeniom dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W łazienkach publicznych, znajdujących się na dworcach, szkołach, stadionach, wzrasta ryzyko uszkodzenia dozowników, w związku z częstymi aktami wandalizmu. Dozowniki stalowe, nawet jeżeli zostaną uderzone z dużą siłą, to najczęściej w dalszym ciągu będą działać. Odkształceniu ulegnie wyłącznie stalowa obudowa, bez większego wpływu na znajdująca się wewnątrz elektronikę i części mechaniczne.
Higiena stalowych dozowników
Kolejna ważna sprawa, przemawiająca za wyborem dozowników stalowych, to łatwość utrzymania ich w czystości. Stal jest bardzo higieniczna i nie sprawia trudności w myciu. Dozowniki mydła najczęściej produkowane są ze specjalistycznych gatunków stali szlachetnej, których powierzchnia nie jest chropowata i nie wnikają w nią bakterie. Regularne czyszczenie takich dozowników może być wykonywane przy pomocy klasycznych i łatwo dostępnych środków czyszczących na bazie alkoholu. Mają one między innymi właściwości dezynfekcyjne.
Estetyka stali
Pozostałe argumenty, mogące przemawiać za wyborem stalowych dozowników to ich elegancki wygląd. Stal w kolorze srebrnym, z wykończeniem na wysoki połysk lub matowy efekt inox, bardzo łatwo komponuje się z innymi elementami wyposażenia łazienki, czyniąc z nimi spójną całość, nawet jeśli nie są to urządzenia z jednej serii.
Nierdzewne dozowniki mydła w płynie lub w pianie
Toaleta i łazienka to pomieszczenia, w których nie można narzekać na brak wilgoci. Kupując stalowy dozownik mydła w płynie, nie trzeba martwić się o to, że po pewnym czasie zacznie korodować. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Jednym z tego powodów jest fakt, że zostały wykonane ze specjalnych gatunków stali, odpornych na działanie wilgoci. Dodatkowo, ich powierzchnia została powleczona warstwą bezbarwnego lakieru, który zapewnia dodatkową ochronę przed rdzą.
Czy stalowe dozowniki mydła mają jakieś wady?
Gdybyśmy próbowali na siłę znaleźć jakiekolwiek wady dotyczące stalowych dozowników mydła, to jedyne co przychodzi do głowy, to ich wyższa cena. Stal jest materiałem bardziej wymagającym w produkcji, tym samym przekłada się to na wyższą cenę zbudowanych z niej dozowników. Oczywiście wiele również zależy od modelu i wielkości dozownika oraz sposobu jego użytkowania. Stalowy dozownik automatyczny będzie droższy od stalowego dozownika ręcznego, z kolei ten może być tańszy niż plastikowy dozownik automatyczny. Decydując się na dokonanie ostatecznego wyboru, zawsze należy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby, a także budżet, którym dysponujemy na zakup dozownika.
Obejrzyj również inne stalowe dozowniki mydła
Coronell
Jest jeszcze jedna sprawa z z pojemnikami ze stali nierdzewnej - zazwyczaj nie są odporne na kwasy. To znaczy, że jeśli używacie taniego kwaśnego mydła (np. firmy ARO), to pojemnik zacznie korodować od środka i na spawach.