Dozowniki mydła w płynie dostępne są w wielu wariantach. W większości są to urządzenia przystosowane do montażu na ścianie. Mogą być obsługiwane dłonią, łokciem lub wyposażone w automatyczny system dozowania mydła, sterowany fotokomórką. Innym, równie ciekawym przykładem dozownika mydła, a jednak rzadziej spotykanym w łazienkach, są dozowniki blatowe.
Jak jest zbudowany blatowy dozownik mydła
Jest to urządzenie mechaniczne, składające się z plastikowego pojemnika na detergent, zwykle o pojemnościach 250, 500 i 1000 ml. Do górnej części pojemnika dokręcana jest pompka wraz z systemem uszczelek oraz przejściówką, pozwalającą górny i dolny element zamocować w blacie łazienki. Montaż takiego dozownika odbywa się w specjalnie wyciętych otworach w blacie, zgodnych ze średnicą plastikowej przejściówki. Pojemnik na mydło mocowany jest w sposób niewidoczny pod blatem, a miejsce łączenia maskuje stalowy lub plastikowy pierścień. Drugi element dozownika, czyli pompka wraz z wężykiem nakładana jest na wcisk. Aplikacja mydła odbywa się poprzez wciśnięcie dźwigni dłonią lub nadgarstkiem.
Kiedy i gdzie stosować blatowe dozowniki mydła
Trzeba przyznać że z blatowymi dozownikami mydła nie spotykamy się zbyt często. Najczęściej występują one w prywatnych łazienkach w domach i mieszkaniach, nieco rzadziej w łazienkach hotelowych. Wynika to między innymi z ograniczonej pojemności zasobników oraz pewnymi trudnościami, związanymi z uzupełnianiem mydła. Po opróżnieniu pojemnika, nowe mydło należy wlać przez wąski otworów, powstały po zdjęciu pompki – wymaga to koncentracji i ostrożności, aby nie doprowadzić do rozlania detergentu na blat.
Blatowe dozowniki mydła warto używać wtedy, kiedy nie istnieje możliwość montażu dozownika ściennego. Brak miejsca na ścianie lub niechęć do wiercenia otworów w glazurze. Również kupując nowe wyposażenie łazienki, można od razu wybrać umywalki lub szafki, które mają fabrycznie wykonane otwory pod montaż dozownika. Wówczas jego instalacja jest jeszcze szybsza i polega na skręceniu dwóch plastikowych pierścieni mocujących.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na pojemność zasobnika, a co za tym idzie, jego wysokość. Jeśli w szafce pod umywalką mamy ograniczoną przestrzeń do wykorzystania, lepiej zakupić dozowniki o mniejszej pojemności, które na pewno zmieszczą się wewnątrz szafki. Trzeba pamiętać o tym, że pod umywalką musi pozostać wystarczająca ilość miejsca do podłączenia wężyków zasilających baterię w wodę, a także poprowadzenia instalacji odpływowej wraz z syfonem. Dobrym pomysłem jest zakup dedykowanej szafki wraz z takim dozownikiem – wówczas mamy pewność, że wszystko będzie idealnie pasować.
Kupując dozownik, zwróćmy również uwagę na materiał, z którego został wykonany. Polecamy dozowniki aluminiowe szczotkowane. Są łatwe do utrzymania czystości, a jednocześnie wytrzymałe. Warto również wybrać zasobnik mydła, wykonany z transparentnego tworzywa – dzięki temu łatwo można skontrolować pozostałą w nim ilość mydła i na czas go uzupełniać.
Obejrzyj pozostałe dozowniki mydła w płynie.